Modern teknolojinin kullanıldığı çoğu ülkede insanlar, yapay zeka ile onun sağladığı, bilgisayarların, öğrenebilen, sorunları çözebilen, plan yapabilen doğal dili anlayabilen ve oluşturabilen –hem konuşulan hem yazılan- birçok pratik uygulamalar aracılığıyla etkileşim içine girer. Bu yapay zeka uygulamaları tıbbi teşhislerde, dil tercümelerinde, yüz tanımada, otonom araç tasarımında ve robotik alanında kullanılıyor.

Yapay zeka ayrıca öğrenme alanlarına da çoktan uygulanıyor. Örneğin, Alelo 2005’ten beri kültür ve dil öğrenme ürünleri geliştiriyor ve deneyimsel dijital öğrenim üzerinde uzmanlaşıyor.

Carnegie Learning öğrencilerin STEM ve İspanyolca çalışmalarını destekleyen yazılımlar üretiyor. Her öğrenciye kişiye özel destek sağlamak amacıyla, yazılım devamlı olarak her öğrencinin gelişimini belirlemek zorunda. Belirleme süreci yapay zeka sağlayan bilgisayar tarafından , başarılı veya başarıya yakın öğrenci performansını sağlayan bir zihinsel süreç tarafından destekleniyor.

Bu örnekler sadece yapay zeka ile nelerin mümkün olacağının yüzeyini gösteriyor. Bu sunumda, yapay zekanın eğitime nasıl uygun olacağını keşfedeceğim. Yapay zekanın öğretmeye ve öğrencilerin ve eğitimcilerin anlayışlarını ve bilgilerini nasıl daha etkileyici bir şekilde geliştirebileceklerini tartışacağım.

Yapay zekanın eğitimde ve antrenmanda kullanışlı olabilmesi ve akıllıca somutlaştırılmış analizler kapsamında hareket edebilmemizin yolunun, Londradaki EDUCATE EdTech programında ortaklıklar geliştirmekten geçtiğini savunacağım. Bu ortaklıklar yapay zeka geliştirmecileri için daha iyi anlama ve anlatma yolunda ve eğitimcilerin ve çalıştırmacıların yapay zekayı daha iyi anlaması yolunda çok gereklidir. Ayrıca daha iyi eğitim ve çalıştırma yapay zekasının gelişiminde anahtar görevindedirler.